Amikor felkapcsoljuk a villanyt, bekapcsoljuk a tévét vagy elindítjuk a légkondicionálót, alighanem bele sem gondolunk, hogy pontosan milyen árammal is működik az adott készülék. Pedig a nemzetközi példákhoz hasonlóan hazánkban is többféle díjszabású áram létezik, melyek között néhányat kedvezményes tarifával vehetünk igénybe. A legismertebb ilyen tarifa alighanem az úgynevezett éjszakai áram, ugyanakkor a klímaberendezések és hőszivattyúk terjedésével a H tarifa is egyre népszerűbbé válik. Cikkünkből további információkat is megtudhat a kedvezményes díjú áramról, és arra is fény derül, hogy pontosan milyen készülékekhez ideális választás a H tarifa.
Milyen áramtarifák léteznek?
A1 tarifa
Az A1 tarifát akáráltalános áramnakis hívhatnánk, hiszen ez alegtöbbet használt áram.Ellentétben a legtöbb tarifával, az A1 esetében teljesenmindegy az évszak vagy a napszak: éjjel-nappal, januártól decemberigmindig ugyanannyiba kerül.Az A1 tarifás áramot bármilyen eszközhöz használhatjuk.
A2 tarifa
Az A2 tarifa esetében máreltérő árazással találkozunka használat idejétől függően. A két zónaidős tarifánál acsúcsidőszak hétköznap 7:00 és 23:00óra között esedékes. Létezik azonban emellett egyvölgyidőszak is, amikorolcsóbbá válikaz áram:hétköznap 23:00 és 7:00 óraközött, illetveegész hétvégén. Érdemes tehát ezt a tarifát választani, ha főleg éjszaka és hétvégén működtetjük a gépeinket.
B tarifa
A B tarifát valahaéjszakai áramnakhívták, ma már hivatalos nevénvezérelt áramként fut.A lényeg azonban nem változott: csúcsidőszakon kívül,általában éjszaka, összesennyolc órán keresztülhasználhatunkkedvezményes díjszabássalbíró áramot. A B áram főlegbojlerek áramellátásáraalkalmas, debármilyen készülékhez igénybevehető, ami külön mérőre csatlakozik, és fixen a hálózatba köthető.
Geo tarifa
A megújuló energiaforrások terjedéseaz áramszolgáltatókat is új kihívások elé állították. Ezért is hozták létre akifejezetten hőszivattyús berendezéseküzemeltetéséhez használhatóGeo tarifát.Hasonlóan az éjszakai áramhoz, ebben az esetben isönálló mérőt kell kialakítani, a készülékeket pedigközvetlenül a hálózatra csatlakoztatni.Bár egész évben rendelkezésre áll,napi kétszer két órára szüneteltetia szolgáltató.
(a Geo tarifára 2021. szeptember 1. óta nem köthető új szerződés)
H tarifa
Ezzel pedig el is jutottunk cikkünk témájához,a H tarifához, amit később részletesebben is bemutatunk. Most csak dióhéjban: ez a tarifahőszivattyúkhoz és a megújuló energiaforrásokhoztartozik, és csak a szezon alatt, vagyisoktóber 15-től április 15-ig elérhető.
Minden, amit a H tarifa kapcsán tudni érdemes
A H tarifa története
Bár a H árszabás mára teljesen beépült a köztudatba, valójában nem tekint vissza nagy múltra.2010 óta érhető el ez a fajta tarifaa lakosság számára, amit a 70/2009. (XII. 4.) KHEM rendelet tesz lehetővé. Ebben rögzítették, hogyminden egyetemes szolgáltatónál elérhetőnekkell lennie a H tarifának, illetve annakárszabását is meghatározták.Utóbbi a rendelet szövege szerint a következő:“Az egyetemes szolgáltató „H” árszabásának áranem haladhatja meg a legalacsonyabb árú „B” árszabásáhoztartozó árat.”mindez azt jelenti, hogy aH tarifa mindig olcsóbb lesz az éjszakai áramnál.
Ezekhez a készülékekhez ideális a H tarifa
A kedvezményes díjszabással járó áramot kifejezettenmegújuló energiaforrásokhozszánták, ide értve afűtési rendszereket, ahőszivattyúkat, akeringető szivattyúkatés anapelemes rendszereket.Mivel a H tarifafűtésre használható, alégkondicionálóktekintetében csakis ahűteni és fűteni egyaránt képeskészülékek jöhetnek szóba. A hőszivattyús fűtés kitétel pedigkizárjaegyebek mellett azinfrapaneleketvagy azelektromos fűtőtesteket.
Így igényelhetünk H tarifát
Az első lépés természetesen az, hogyfelvesszük a kapcsolatotazzal aszolgáltatóval, aki a lakhelyünkön az áramot szolgáltatja. Ők tudnak majd segíteni abban, hogy pontosanmilyen űrlapot kell kitöltenünkaz igényléshez. Általánosságban elmondható, hogyfel kell tüntetnünkazt, hogy pontosanmilyen készülékeket és berendezéseketszeretnénk H tarifával üzemeltetni.
A következő lépés, hogyszakembert keresünk a munkálatokelvégzésére. Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy abekötést csakis regisztrált szerelő végezheti!A legtöbb szolgáltató honlapján egy kattintással megnézhetjük a szóba jöhető szakembereket. Arra is van lehetőség, hogy aszerelőt meghatalmazzukarra, hogyeljárjon a nevünkben.Ilyenkor ő intézheti az igénylést vagy éppen az egyeztetést a szolgáltatóval. Ne feledjük ugyanis, hogy aplombák eltávolítására kizárólag a szolgálató által regisztrált szerelőkjogosultak.
A H tarifa technikai feltételei
A H tarifa bekötése során gondoskodni kell egykülön mérő kialakításáról.Ez azt jelenti, hogy az otthonunkegy új áramkörrelbővül, amihez a szakemberek egykét tarifás mérőt csatlakoztatnak.Ezen a készülékenkövethetjük majd nyomon a kedvezményes, illetve anormál regiszterű fogyasztást, és persze a szolgáltató is ez alapján készíti majd el az éves elszámolásokat.
A H tarifa kapcsán továbbitechnikai feltételekkel nem kell számolnunk: a rendszer lényegében azországban bárhol elérhető.Amennyiben azonbaninverteres klímátkötnénk a rendszerre, nem mindegy, milyen készüléket választunk. Figyelembe kell vennünk ugyanis alégkondi SCOP-értékét, ami a teljes időszakra érvényesteljesítményt mutatja.H tarifás áramot azalábbi SCOP-értékekmellett használhatunk:
- 6 kW teljesítményig: 4,1-es SCOP
- 6,1 kW – 11,9 KW teljesítmény között: 3,8-as SCOP
- 12 kW teljesítmény felett: 3-as SCOP
Kinek érdemes H tarifát igényelnie?
Ha egyébként iskorszerűsítésen törjük a fejünket, és szeretnénk afenntartható megoldásokfelé mozdulni, akkor semmiképp se hagyjuk ki a H tarifa nyújtotta előnyöket. Ugyanez a helyzet,ha építkezünk,és az áramrendszer kialakítását tervezzük. AH tarifa bekötéseés üzembe helyezésenem jelent óriási kiadást, a kedvezményes díj ugyanakkorjelentős spórolást jelentaz évek, évtizedek során.
A H tarifát természetesenbármikor igényelhetjük, nem szükséges egy általános felújításhoz kapcsolódnia. Akármeglévő készülékeinket is ráköthetjük, ezzel is csökkentve a rezsiszámlát. A H tarifa azország minden településéna rendelkezésünkre áll, így akárnyaralók, hétvégi házakesetében is megoldható a kivitelezés. Mivelmegszakítás nélkül elérhető, nem kell attól tartanunk, hogy a berendezések károsodnak az áramkimaradások miatt.
Ezekre érdemes odafigyelni a H tarifa kapcsán:
- Éjszakai áram mellé is igényelhető
Az A1 díjszabás persze alap, de annak sincs semmi akadálya, hogy a B tarifa, azaz azéjszakai áram mellé H tarifát is kérjünk.Ezzelduplán jól járunk: remek díjszabás mellett üzemeltethetjük a hőszivattyút vagy a kompresszort, plusz a bojlersem a drága “nappali áramot” fogyasztja.
- A technikákat is kombinálhatjuk
A H tarifa és anapelem-rendszeris működhet kéz a kézben.Mivel a H díjszabás szezonális, a forró nyári hónapokban a drága A1-es tarifával tudjuk üzemeltetni a hőszivattyút. Kivéve persze, hanapelemek sorakoznak a házon!Ilyenkor ugyanis anapelem biztosítjamajd a szükségesenergiát,természetesen a hálózati áramhoz képest elenyésző költséggel.
Minden egy kézben a H tarifa kapcsán
Az áramhasználat optimalizálásanem csupán anyagi kérdés.A zöld megoldásokkal és a fogyasztásunk tudatosításával sokat tehetünk akörnyezet megóvásáértés a fenntartható jövőért. Ebben a trendbe tökéletesenilleszkedik a H és a Geo tarifa, ahőszivattyús fűtésés persze anapelemes áramtermelés is.
A Solar Kitnél teljes körű megoldástkínálunk, ami magában foglalja anapelemes rendszer kiépítését, ahőszivattyúvagyklímaberendezéstelepítését, és aH tarifa bekötését.Cégünknél többregisztrált villanyszerelőis dolgozik, és akár azáramszolgáltatóval történő egyeztetésbenissegítünk.
Ingyenes konzultáció